2022 / 2023
- 28. 06. 2023
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
Uczniowie, uczęszczający do świetlic szkolnych, mieli możliwość skorzystania z różnych aktywności: rysowali, malowali, lepili z plasteliny i masy solnej, kopiowali obrazki, konstruowali różne ciekawe budowle i inne rzeczy z klocków, poznali technikę decoupage, grali w gry planszowe, układali puzzle, bawili się przy muzyce, uczestniczyli w różnych ciekawych pogadankach, bawili się na szkolnym placu zabaw, bawili się w kącikach tematycznych, oglądali filmiki edukacyjne, rozwiązywali różne łamigłówki i zagadki…
Nauczyciele świetlic
- 22. 06. 2023
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
- 07. 06. 2023
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
W związku z obchodami, w naszej szkole, DNIA WYSZYWANKI w świetlicy szkolnej przeprowadzono konkurs plastyczny na projekt WYSZYWANKI (haftowanej ukraińskiej koszuli).
Wzięło w nim udział 16 chętnych uczniów z klas I i II.
Jury w składzie: p. Agnieszka Antońska, p. Danuta Chylińska, p. Grażyna Kryńska przyznało następujące miejsca:
I miejsca zajęli:
- Gabrysia Kowalczyk kl. IIb
- Ala Wintoch kl. IIb
- Ada Giers kl. IId
II miejsca zajęli:
- Maja Wrzeszcz kl. Ia
- Jagódka Łojek kl. IIa
- Bartek Peranek kl. IIc
- Zosia Pietruczanis kl. IIa
- Julia Młynik kl. IId
- Asia Wolert kl. IIc
III miejsca zajęli:
- Julia Matusik kl. IIa
- Zuzia Dąbrowska kl.I Id
- Tosia Izdebska kl. IIb
.
Wyróżnienia otrzymali:
- Karolinka Dziewulska kl. IIb
- Inga Błońska kl. IIa
- Julia Gromek kl. IId
- Marysia Poławska kl. IId
w dniu 7 VI 2023r. - uczestnicy konkursu - otrzymali dyplomy, okolicznościowe zakładki do książki oraz czekolady.
Gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach organizowanych w świetlicachD. Chylińska
Zespół do Spraw Promocji
- 01. 06. 2023
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
„Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym, niezastąpionym”.
„Dziecko to dar od Boga, które zakwita pod wpływem miłości”.
O. Phil BosmansJakże trafne i piękne definicje dziecka! Aby uzmysłowić sobie, a przede wszystkim dzieciom, jak wielkie znaczenie mają dla nas, jak bardzo są cenne w naszych oczach, jaką miłością ich darzymy i jaką nadzieję w nich pokładamy, pragniemy szczególnie w dniu 1 czerwca dać im to odczuć. Czynimy to rozmaicie, tak jak dyktuje nam serce, wyobraźnia, jak również znajomość upodobań, pragnień, potrzeb, marzeń najmłodszych.
W świetlicy odpowiedziano na nie wielorakimi atrakcjami. Wychowankowie przeczytali serdeczne życzenia nauczycieli z tablicy, grali w grę interaktywną na Wordwall, bawili się na placu zabaw, wysłuchali tekstu pt.: Dawniej i dziś. Jak żyły dzieci przed stu laty, a jak żyją dzisiaj Christy Holtei, wydrapywali patyczkami różnice (za największą liczbę uczestnik dostał słodki podarek). Podopieczni brali udział w zabawach integracyjnych takich jak: ciepło/zimno – szukanie lizaka w kształcie serduszka, brakujące krzesło, podrzucanie do siebie nawzajem balonów. Ochoczo nucili dedykowane im piosenki znanych i lubianych zespołów oraz wokalistów solowych.
Program edukacyjno – rozrywkowy – co było widać i słychać – wywarł pozytywne wrażenie na uczestnikach, uzewnętrznił ich zalety; doskonalił pamięć słuchową i wzrokową, a także koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową. Mam nadzieję, iż nauka przez zabawę wyda obfity plon w przyszłości, czego wszystkim Drogim Dzieciom życzę .Emilia Jaczewska
- 30. 05. 2023
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
Z okazji święta mam, przypadającego w Polsce 26 maja, chętni uczestnicy zajęć świetlicowych otrzymali możliwość należytego przygotowania się do tej pięknej, wdzięcznej, często wzruszającej okoliczności. Aby znacznie bardziej niż na co dzień docenić osobę, rolę, wpływ na dzieci ich rodzicielek, te pierwsze wysłuchały tekstów Historii o miłości i Historii o wdzięczności. Dowodu wdzięczności z Opowieści o tym, co w życiu ważne Marka Michalaka. Następnym punktem była rozmowa na temat lektury. Uczniowie uzupełniali karty pracy sprawdzające stopień znajomości ich mam, rozwiązywali łamigłówki, labirynty, sudoku, krzyżówki, ćwiczenia na spostrzegawczość, skojarzenia, rysowali wymarzony Dzień Matki, malowali kolorowanki. W tym czasie nauczycielka czytała znane utwory poetyckie poświęcone najdroższym osobom. Wychowankowie w ramach podarunku dla mam wykonywali koperty z kolorowego papieru, do których wkładali, udekorowane serduszkami i kwiatkami, podpisane imieniem, karteczki z niniejszymi życzeniami:
Każda z aktywności absorbowała wychowanków, stanowiła przyjemność oraz zachętę do zrobienia czegoś niezwykłego dla świętującej w tym dniu osoby. Dzieci z sercem podeszły do przedmiotu zajęć, co widać na załączonych fotografiach.
Emilia Jaczewska
- 26. 05. 2023
- 19.05.2023
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
- 05.04.2023
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
Święta Zmartwychwstania Pańskiego są najważniejszymi świętami dla chrześcijan, a co za tym idzie – otaczane czcią i troską o wymiar duchowy, ale też doczesny, zewnętrzny. W dobrym tonie jest zadbać o wystrój mieszkania, miejsca pracy/nauki, który by stanowił swego rodzaju wstęp do właściwej celebracji pamiątki śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
W kultywowanie tej pięknej tradycji włączyli się uczestnicy zajęć świetlicowych wykonując zajączki z kolorowego papieru jako dekorację gazetki wiosennej, jak również girlandę. Poza tym malowali papierowe pisanki i produkty spożywcze do koszyczka wielkanocnego, którym ozdobili drzwi wejściowe do sali.
Wychowankowie oglądali filmy edukacyjne o Wielkiej Nocy, słuchali utworów muzycznych z obrębu tego zagadnienia, rozwiązywali krzyżówkę oraz zagadki świąteczne. Podopieczni licznie brali udział w zabawach zręcznościowych i na spostrzegawczość: „śliskie jajeczko” (kto pierwszy dokładnie obłupi jajko), „wyścigi z jajkiem” (kto pierwszy przejdzie z jajkiem na łyżce pomiędzy pachołkami), „szukanie jajeczka czekoladowego” (jedna osoba chowa słodycz w sali w czasie nieobecności w niej pozostałych – poszukiwaczy. Na jej zaproszenie wracają do miejsca, które kryje w sobie potencjalną zdobycz). Aktywność na zajęciach nagrodzono jajeczkami czekoladowymi.
Dzieci przepięknie współpracowały z prowadzącą, z wielką chęcią i sercem podejmowały poszczególne zadania, czerpiąc radość i satysfakcję ze wspólnie spędzanego czasu, jak również sposobności sprawdzenia się w różnorodnych konkurencjach.Tekst: Emilia Jaczewska
Foto: Emilia Jaczewska i Elżbieta Chojecka
- 09. 02. 2023
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
Czas, którego znakami szczególnymi są: bale maskowe, uczty, imprezy taneczne, konkursy typu talent show, kuligi, odcisnął ślad w świetlicy szkolnej. A to za sprawą gry zwanej „skojarzenia”, będącą wstępem, a zarazem sprawdzianem wiedzy o karnawale, którą podopieczni mogli pogłębić oglądając film edukacyjny o tym okresie. Aby lepiej poczuć klimat, chętni uczniowie wykonywali czapeczki karnawałowe dla siebie lub też dla bliskich. Uczestniczyli w zabawach „taniec z balonem (w rozmaitych konfiguracjach)”, „walka o wyspę”, jak również w zabawie zręcznościowej z orzechem umieszczonym na łyżce. Tańczyli swobodnie i wg choreografii przykładowych wodzirejów do piosenek znanych i lubianych przez najmłodszych słuchaczy. Za aktywność na zajęciach zostali nagrodzeni pączusiami, a także brawami.
Wszystkim Wychowankom życzę, aby pozostałe dni karnawału upływały w równie radosnej, roześmianej, przyjemnej atmosferze, co w świetlicy ☺.Emilia Jaczewska
- 21.01.2023
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
Celebracja powyższego święta zaczęła się już 17 I br. od wykonania ramek na fotografię albo rysunek metodą origami. Wychowankowie przekazali kolorowe przypinki swoim dziadkom, stanowiące swego rodzaju ordery „najlepszej babci na świecie” i „najlepszego dziadka na świecie”.
W następnych dniach ochotnicy rozwiązywali quiz interaktywny, zgadywanki, uczestniczyli w pogadance o tym, w jaki sposób można okazać pamięć, szacunek, miłość, wdzięczność oraz wsparcie seniorom rodu. Kwintesencją wymiany zdań na temat omawianego zagadnienia były – czytane przez prowadzącą – rymowanki i utwory poetyckie poświęcone dziadkom. Podopieczni, słuchając poezji, tworzyli laurki dla swoich bliskich.
Ukoronowaniem przygotowań do świętowania w gronie rodziny były pamiątkowe zdjęcia prac młodziutkich artystek, do obejrzenia których zapraszamy.Emilia Jaczewska
Foto: Emilia Jaczewska i Elżbieta Chojecka
- 21.12.2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
- 20. 12. 2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
20 grudnia 2022 roku w świetlicy szkolnej odbył się występ uczniów klasy II c, którzy - zgromadzonej publiczności - zaprezentowali 4 scenki: „Kucharki”, „Teleludek”, „Mamusie” oraz „O kocie co palił fajkę”. Każda ze scenek zawierała jakieś pouczenie.
Występ przygotowywany był podczas zajęć teatralnych realizowanych w ramach „Zadania publicznego pn. W poszukiwaniu pasji dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego”.
W scenkach wystąpili: Tosia Borowa, Hania Cieślukowska, Maja Dejnarowicz, Julia Frąckiewicz, Igor Grabarek, Hania Księżak, Bartek Peranek, Szymon Roguski, Zuzia Wójcik. W scence o kucharkach powinno być 6 kucharek. Niestety było tylko 5, ponieważ Asia Wolert była nieobecna z powodu choroby.
Aktorzy zostali nagrodzeni brawami oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panią kierownik - Agnieszkę Antońską.D. Chylińska – prowadząca zajęcia teatralne
foto: J. Zawadzka
- 16. 12. 2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA - to doskonała okazja do uroczystych wystrojów naszych domów. Dnia 16 grudnia 2022 r. w świetlicy klas I mieliśmy przyjemność gościć panią Elżbietę Batorowicz. Zaprezentowała ona dzieciom wykonane przez siebie ozdoby bożonarodzeniowe oraz wyjaśniła, w jaki sposób zostały zrobione. Niektóre z prac powstały wyłącznie z materiałów recyklingowych. Wszystkie ozdoby niezwykle przypadły do gustu małym odbiorcom oraz wzbudziły duże zainteresowanie.
Podczas spotkania dzieci miały okazję samodzielnie wykonać efektowne mikołajki i gwiazdki, aby później udekorować nimi choinki w swoich domach.
Elżbieta Chojecka
- 25. 11. 2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
Maria Czerkawska: „Nie obejdzie się bez misia”.
Bury misio jest ciekawy
i roboty, i zabawy.
Gdzie się tylko ruszy Krysia,
Nie obejdzie się bez misia.Przy śniadaniu, przy obiedzie
miś hyc! – już na stole siedzi.
Ciekawie nadstawia uszka
i zagląda do garnuszka.Chce na oknie kozły fikać,
drzwi otwierać i zamykać,
chce w kuchence gaz zapalać,
ale Krysia nie pozwala.W parku zawsze pierwszy pędzi
do wiewiórek, do łabędzi.
Gdzie się tylko ruszy Krysia,
nie obejdzie się bez misia.W to dwudziestoletnie święto – jak co roku – włączyła się świetlica dla pierwszoklasistów. Ponieważ pluszowy miś jest nieodłącznym przyjacielem najmłodszych, to i zapał do zabaw z nim - mocniej odczuwalny. Znać go było już od pierwszych chwil zajęć.
Podopieczni z uwagą wysłuchali niniejszy utwór poetycki, a potem – słuchając powtórnie – w parach stworzyli ruchomy obrazek, scenkę. W dalszej kolejności była pogadanka o zabawach ze swoimi maskotkami, jak o nie dbają, jak należy to robić. Wychowankowie z ochotą wzięli udział w zabawach integracyjnych: „stary niedźwiedź mocno śpi…” i „ciepło/zimno” w poszukiwaniu zabawki. Z upodobaniem kolorowali maski misiów, oglądając jednocześnie prezentację multimedialną o genezie tego dnia z quizem dotyczącym bajkowych niedźwiadków. Pozowanie do zdjęć w maskach odbywało się podczas słuchania popularnych dziecięcych piosenek z tytułowym pluszakiem.
Przez dwa dni poprzedzające 25 XI uczniowie oddawali się różnorodnym inicjatywom wychowawców świetlicy – od malowania pluszowego zwierzątka farbami, przez wykonywanie ich z kolorowego papieru, rysowanie kredkami, po słuchanie Przygód Kubusia Puchatka (czytanych przez nauczycielkę) czy też oglądanie bajek o tytułach Przygody Misia Uszatka i Przygody Misia Coralgola.Tekst: Emilia Jaczewska
Foto: Emilia Jaczewska i Danuta Chylińska
- 21. 11. 2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
21 XI świetlica dla klas pierwszych przeistoczyła się w krainę życzliwości, do której zawołaniem: „Iskierkę życzliwości puszczam w krąg, niech powróci do moich rąk” zaprosiła podopiecznych nauczycielka. Powitała ich piosenką zatytułowaną „Grzeczne słówka” Małej Orkiestry Dni Naszych, którą dzieci doskonale znały i śpiewały. Zapoznała wychowanków z wierszem Jolanty Wybieralskiej pt.: „Dzień życzliwości”. Treść utworu stanowiła podpowiedź do następnego punktu programu, czyli „słoneczka życzliwości” - mapy myśli. Uczniowie zapisywali skojarzenia do zwrotu: „być życzliwym”, a ci, którzy nie potrafili pisać, rysowali symbole i znaki odnoszące się do niego na promieniach słońca. Wychowawca przytoczyła słownikową definicję wyrazu: „życzliwość”, po czym gorąco zaprosiła uczestników zajęć do zabawy w „Powiedz mi coś miłego”. Przykłady przyjaznego stosunku do drugiego człowieka zaprezentowali w pantomimie. „Świetliczaki”, zainspirowane tematem, wykonywały broszki w kształcie serca dla przyjaciół, członków rodziny oraz znajomych. Wręczając je, składały serdeczne życzenia i wypowiadały jakieś miłe słowa pod adresem obdarowywanego. Robiły to w czasie słuchania utworów muzycznych, np. Cleo & konkursowych laureatów – „Dobre słowa” czy też Bajkowej Drużyny – „Magiczne słowa”. W tym wyjątkowym dniu uczniowie mogli zadać pracę domową koleżankom, kolegom, a nawet nauczycielkom poprzez zakręcenie „kołem życzliwości” (ćwiczenie interaktywne z Wordwall). Uroczystość została uwieńczona pamiątkowymi fotografiami, jak również słodkim wyrazem wdzięczności.
Z pozdrowieniem
dla odwiedzających tę stronę
Emilia Jaczewska
zdjęcia: Elżbieta Chojecka i Emilia Jaczewska
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
W świetlicy szkolnej również obchodzono Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto to ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya – jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.
Chętni uczniowie przyszli do szkoły przebrani za ulubioną bajkową postać. Natomiast ci, którzy nie przebrali się, mieli okazję uczynić to w świetlicy, w której czekały na nich kostiumy i rekwizyty pochodzące ze znanych bajek.
Możliwość komponowanie stroju i dobór rekwizytów sprawiła uczniom wielką radość. Jeszcze bardziej cieszyło ich pozowanie „na ściance”. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły utworów. Ponadto rozwiązywały zagadki i rebusy oraz nazywały rekwizyty pochodzące z różnych bajek. Na zajęciach dzieci rysowały wybraną przez siebie postać bajkową lub kolorowały bajkową kolorowankę. Te, jak to określił jeden z uczniów, „bajkowe zajęcia” bardzo podobały się dzieciom.
Bajkowe zajęcia zorganizowały panie: Emilia Jaczewska i Danuta Chylińska
Danuta Chylińska
- 10.10.2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
Może ciebie pokłuć też!...”
Jan Brzechwa
10 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jeża. Specjalny dzień dla kolczastego ssaka ustanowiony został w trosce o jego ochronę. Jeże, mimo że w Polsce znajdują się pod ochroną, narażone są na wiele cywilizacyjnych niebezpieczeństw. Warto zatroszczyć się o te zwierzątka nie tylko na co dzień, ale i przed zimą, i w zaciszu ogrodu zostawić dla nich pryzmę liści opadłych z drzew.
Jeże to bardzo pożyteczne i spokojne zwierzęta. Prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Są bardzo pożądane w każdym ogrodzie, ponieważ nie niszczą ogrodu i sprzyjają człowiekowi w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Niestety, wiele z nich ginie pod kołami samochodów, pod kosiarkami, zostaje spalonych podczas porządków ogrodowych. Zagrożeniem są dla nich też psy, środki chemiczne, trutki...
Jeżom można pomagać. Zostawmy w ogrodzie trochę dzikiej przestrzeni, wystawmy miseczkę z karmą lub surowym mięsem. W ogródku warto zbudować domek dla jeża, w którym wygodnie spędzi on zimę. Jeśli zamierzamy palić liście i gałęzie, sprawdźmy najpierw czy nie przebywa tam jeż. Uważnie kośmy trawę. Nie chlorujmy i nie odkażajmy chemikaliami wody. Do walki ze szkodnikami używajmy naturalnych, biologicznych środków. Warto zachęcić jeże do zamieszkania w ogrodzie i zadbać o spokój i bezpieczeństwo dla nich przez okres jesienno-zimowy, kiedy to jeże są w stanie hibernacji.
Dzień Jeża był obchodzony również w świetlicach szkolnych. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego nt. życia i zwyczajów jeży, wysłuchaniu wierszy o jeżach, rozwiązaniu zagadek i kalamburów dotyczących jeży dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami, opowiadały o spotkaniach z jeżami. Świetliczaki wykonały także prace plastyczne - jeże z papieru oraz jeże z zasuszonych kolorowych liści.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku więcej jeży znajdzie zimowe schronienie w naszych ogrodach. Chrońmy jeże! One są pożyteczne!
Ewa Jaskulska
- 25.10.2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
Święto kundelka wprowadzono 24 X 1997 roku. Powstało ono, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również po to, aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą, a często najgorzej traktowaną przez człowieka grupę psów.
Dzień kundelka to doskonała okazja do przypomnienia kilku zasad dotyczących odpowiedzialnej opieki nad wszystkimi psami oraz do zwrócenia uwagi na poprawę bytu wszystkich bezdomnych psów oczekujących na nowych właścicieli, np. w schroniskach.
Najlepiej zaopiekować się kundelkami, które są zwykle zdrowsze od psów rasowych, dłużej żyją, mają mniej zaburzeń, są mniej nerwowe, są bystre oraz posiadają wiele różnych umiejętności. Są niepowtarzalne, niestety często traktowane są, jak psy drugiej kategorii.
Dzień kundelka – 25 X 2022 r. obchodzony był również w świetlicach szkolnych. Na podstawie obejrzanego filmu, plansz dydaktycznych oraz własnych doświadczeń uczniowie wypowiadali się na temat bohaterów dnia – kundelków. Ponadto dzieci rozwiązywały zagadki, rebusy, słuchały wierszy, wykonywały ciekawe prace plastyczne oraz uczyły się piosenki pt.”Pies na medal”.
Mamy nadzieję, że informacje dotyczące opieki nad pieskami i innymi zwierzątkami, zostaną przekute w czyny.Grażyna Kryńska
- 10.10.2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
JESIEŃ (autor nieznany)
Jesień na paluszkach
Spaceruje w parku
I rozdaje wszystkim
Swe skarby w podarku
Wręcza nam bukiety
Kolorowych liści
I smutek zamienia
W roześmiane myśli
Nasypie w berety
Albo do kieszeni
Kasztanów, żołędzi
I złotych promieni
Pozdrowi wiewiórkę
Roześmianym echem
A potem pożegna
Cichutko, z uśmiechem…Na początku października tego roku w świetlicy nr 1 nastąpiło powitanie jesieni przez dzieci i nauczycieli – wychowawców. Uczniowie przynieśli dary jesieni ze spaceru wokół szkoły, aby ozdobić Panią Jesień na przygotowanych wzornikach. W czasie twórczej pracy odgadywali zgadywanki tematyczne. Innym razem rozwiązywali łamigłówki, krzyżówki, rebusy, sudoku, zadania na spostrzegawczość, labirynty dotyczące tej pory
roku. Podopieczni kolorytu jesiennego nadawali kolorowankom na kształt witraży, jak również w formie puzzli. Słuchali licznych utworów poetyckich i muzycznych z tego zagadnienia. Prace plastyczno – techniczne (widoczne na zdjęciach) wykonywali słuchając ciekawostek związanych z jesienią. Świetliczaki przeglądały albumy i książki przyrodnicze. Uczestniczyły w zabawach integracyjnych, np. „Wiewiórki, orzechy, żołędzie”, „Czarodziejskie szkatułki”, „Jaką jestem zabawką (tu: skarbem jesieni)?”
Z przyjemnością, radością oraz zachwytem nad urokiem, malowniczością przyrody dzieci współdziałały na rzecz wystroju sali, nauki o bogactwie wspomnianej pory roku oraz mile, wesoło, kreatywnie spędzonego czasu wolnego w świetlicy.
Za widok galerii prac „świetlików” odpowiedzialne są Panie:
Elżbieta Chojecka, Danuta Chylińska, Emilia Jaczewska.Oprac. Emilia Jaczewska
Foto: Elżbieta Chojecka i Emilia Jaczewska
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
W związku z realizowanym w świetlicy programem “Tydzień zdrowego żywienia” klasa 4c podczas zajęć świetlicowych odwiedziła ogród pani Elżbiety Batorowicz.
Można było podziwiać w nim różnorodne rośliny, zarówno ozdobne, jak i służące do celów spożywczych. Wszystkie okazy uprawiane są w sposób ściśle ekologiczny. Pani Ela zapoznała uczniów ze zdrowymi sposobami uzyskiwania obfitych plonów oraz walki ze szkodnikami.
Była okazja posłuchać o zaletach spożywania owoców, warzyw i ziół, a także spróbować niespotykanych świeżych okazów, przetworów i wypieków. Były wśród nich: topinambur (bulwiasty słonecznik), papryczka chili, marchewka kiszona, buraki kiszone z zakwasem, ocet jabłkowy, syrop z bzu czarnego oraz tzw. pita, grecka potrawa. Wszystkie składniki roślinne, jakie zostały użyte, pochodzą z ogrodu pani Eli.
W podziękowaniu za ciekawe spotkanie uczniowie wręczyli pani ogrodniczce piękne pudełko, a w nim znajdował się cukier, który wykorzystany zostanie przy sporządzaniu kolejnych przetworów.Elżbieta Chojecka
- 26-30. 09.2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
W dniach od 26 do 30 września w świetlicach szkolnych zorganizowany został tydzień promocji zdrowego odżywiania.
Uczniowie, uczęszczający do świetlic, uczestniczyli w zajęciach mających na celu propagowanie zdrowego stylu życia, zwiększenie wśród dzieci świadomości wpływu żywienia na zdrowie oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Każdego dnia dzieci miały różne aktywności:
- oglądały filmiki edukacyjne zachęcające je do zdrowego odżywiania,
- uczestniczyły w pogadankach - wykorzystując wiadomości zdobyte podczas zajęć oraz swoją dotychczasową wiedzę,
- rozwiązywały zagadki,
- wykonały sałatkę owocową,
- przygotowały „talerze zdrowia” zawierające pokrojone owoce i warzywa,
- wykonały prace plastyczne: witrażyki, wyklejanki, owoce z plasteliny lub kartonu,
- stworzyły piramidy zdrowia,
- wykonały ludziki z dyń,
- słuchały piosenek o owocach i warzywach,
- przy muzyce tworzyły własne improwizacje ruchowe,
- uczestniczyły w zabawach integracyjnych, np. czarodziejski worek, wyścig z dynią…,
- przygotowały montaż słowno – muzyczny pt.”Witaminki”, który zaprezentowany został bywalcom świetlic oraz uczniom kasy I c i klasy IIc.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, a ich zwieńczeniem było wykonanie gazetki, na której zaprezentowano podstawowe zasady zdrowego odżywiania oraz prace wykonane przez uczniów.
Wszystkie aktywności wykonywane były pod kierunkiem pań: E. Chojeckiej, E. Jaczewskiej, D. Żebrowskiej, G. Kryńskiej oraz D. Chylińskiej.D. Chylińska
Zespół do Spraw Promocji
- 30.09.2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
Święto obchodzone od 19 listopada 1999 roku na świecie, w Polsce 30 września, zyskuje na popularności. Zostało zainicjowane jako odpowiedź na Międzynarodowy Dzień Kobiet, a wywodzi się z Dnia Mężczyzn. Stanowi doskonałą okazję do dziewczęcych wyrazów pamięci, życzliwości, sympatii dla kuzynów, przyjaciół, kolegów. Miłym gestem jest docenienie obecności, wartości, zalet tych ostatnich szczególnie w tym dniu.
Uczestniczki zajęć świetlicowych stanęły na wysokości zadania na piątkę, albowiem z sercem tworzyły laurkę dla kolegów i współdziałały w zabawach towarzyskich. Czyniły to z wdziękiem, chęcią sprawienia radości adresatom, jak również z nadzieją na wdzięczność 9 III 2023 r. ;-).
Chłopcom przypadły do gustu malowniczy obrazek, mini plakat oraz rywalizacje o 1 miejsce i smakołyk (toffifee). Wszystko to wprawiło w dobry humor nie tylko młodziutkich celebrytów, ale też ich towarzyszki i prowadzącą, za co składa serdeczne dzięki ☺.Emilia Jaczewska
- 05.09.2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
W naszej szkole znajdują się 3 świetlice, które codziennie odwiedza wielu uczniów. Podczas pobytu w świetlicy dzieci mają możliwość odrobić lekcje, wykonać prace plastyczne, mogą korzystać z gier, puzzli, klocków, kącików tematycznych… Dużą popularnością cieszą się piłkarzyki, stół do tenisa, bilard oraz cymbergaj.
Zapraszamy do podejrzenia co dzieje się w szkolnych świetlicach.D. Chylińska
Zespół do Spraw Promocji
- 15.09.2022
CO DZIAŁO SIĘ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH W II SEMESTRZE
„Świetliczaki” – bywalcy świetlic – uczcili Międzynarodowy Dzień Kropki. W każdej z trzech świetlic podejmowano różne aktywności, których motywem przewodnim była KROPKA. Uczniowie, przy wsparciu pań: D. Chylińskiej, E. Jaczewskiej, G. Kryńskiej i D. Żebrowskiej, wykonywali ciekawe prace oraz chętnie uczestniczyli w różnych grach i zabawach.
D. Chylińska
Zespół do Spraw Promocji