• SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY DLA KL. III

• 29 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Przyrodniczy przeznaczony dla uczniów klas trzecich. Do konkursowych zmagań przystąpiło 12 uczniów klas trzecich.
            Celem konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Zadania konkursowe pokazały, że oprócz wiedzy teoretycznej, niezwykle istotna jest umiejętność logicznego rozumowania i wyciągania wniosków.
            Każdy uczeń otrzymał zestaw 24 zadań podzielonych na dwie grupy według stopnia trudności (16 zadań za 3 punkty i 8 zadań za 5 punktów). Na rozwiązanie uczestnicy mieli 45 minut. Maksymalnie można było uzyskać 88 punktów. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem podchodziły do pracy i z niecierpliwością oczekiwały ogłoszenia wyników.
            Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienie otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe, a pozostali uczniowie dyplomy za udział. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
            Wyniki konkursu:
            I miejsce - Zofia Pietruczanis kl. III a
            II miejsce - Julia Matusiak kl. III a
            III miejsce - Karol Pigul kl. III a
            Wyróżnienie: Julia Gronek kl. III d

Organizatorzy:
            Elżbieta Szcześnik

• Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

• 03 V 2024r. obchodzimy w naszym kraju 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
            Węgrowskie święto rozpoczęła  uroczysta Msza Święta w Bazylice Mniejszej o godz. 10:30, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Leszek Gardziński.
            Msza Święta została odprawiona w intencji Ojczyzny, wszystkich Polaków, mieszkańców Węgrowa.
            W homilii ksiądz prałat wielokrotnie podkreślał nierozerwalny związek całej, dużej Ojczyzny z małą, lokalną. Wszyscy powinniśmy być z Niej dumni, pracować dla Jej dobra, pielęgnować w sobie uczucie wspólnoty narodowej, polskości, odpowiedzialności za kraj i Ojczyznę.
            Mówił o symbolicznym, ale wymownym związku tych dwóch ważnych dla Polaków świąt, obchodzonych tego samego dnia: Święta Maryjnego i Święta Konstytucji Majowej.
            Po Mszy Świętej w uroczystym orszaku wszyscy udali się przed Dom Kultury, gdzie odbyła się druga część uroczystości: okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkową.
            W uroczystościach rocznicowych wzięła udział delegacja naszej Szkoły z pocztem sztandarowym na czele.

Barbara Czapska

• Strasburg – wizyta w Parlamencie Europejskim

• Maria Molska uczennica klasy 6d jako laureatka II miejsca w konkursie fotograficznym   „Mazowsze – skrzynia skarbów. Między zielenią a zabytkami” została zaproszona na otwarcie wystawy zorganizowanej w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu podczas, której zaprezentowane zostały nagrodzone i wyróżnione prace.
            Wizyta w Strasburgu i ceremonia wręczenia nagród odbyła się w dniach 22-24 kwietnia 2024 r.
            Podczas bogatej w wydarzenia trzydniowej wizyty Marysia wraz pozostałymi laureatami zwiedziła zabytkowe dzielnice Strasburga (Grande île, Petit France, dzielnica europejska), Parlament Europejski oraz wzgórze św. Otylii patronki Alzacji.

Agnieszka Krawczykowska

• Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• 3 maja 1791r. Sejm Wielki uchwalił pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej konstytucję, czyli najważniejszy dokument w państwie, który zawierał prawa
            i obowiązki obywateli, mówił o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie oraz określał jego ustrój.  Corocznie upamiętniamy ten fakt, a 3 maja jest dniem wolnym od pracy i nauki.
            W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy 233. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel z tej okazji jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Przygotowali go uczniowie klas 2a i 7a pod kierunkiem p. Kamili Kwiatek i  p. Doroty Snopczyńskiej, którzy zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane
            z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Wiersze w ich wykonaniu, recytowane były z wielkim zaangażowaniem i przeplatane pieśniami patriotycznymi. Dzieci z  kl. 2a zaprezentowały  również układ taneczny z flagami.
            Po zakończeniu programu głos zabrała Pani Dyrektor A. Krawczykowska i p. A. Zarzycka  dziękując uczniom za piękne występy, a także nauczycielom przygotowującym program:
            p. Kamili Kwiatek i p. Dorocie Snopczyńskiej oraz p. Emilii Kurkus za piękną dekorację i p. Pawłowi Szczepanikowi za nagłośnienie.

Tekst: Dorota Snopczyńska
            Fot. Artur Zdanowski