Pretekstem do zorganizowania uroczystości jest fakt, że obecnie do naszej szkoły uczęszcza 34 uczniów z Ukrainy. Spotkanie to umożliwiło: poznanie położenia geograficznego Ukrainy, mowy ukraińskiej, znaczenia symboli narodowych, obyczajów, a nawet najpopularniejszej bajki.
Dzień Wyszywanki to ukraińskie święto, które ma na celu popularyzację i ocalenie od zapomnienia wyszywanej koszuli - zwanej soroczka lub po prostu wyszywanka - będącej elementem ukraińskiego stroju ludowego.
Każdy Ukrainiec podchodzi z szacunkiem do swoich tradycji i o nich nie zapomina. Święto wyszywanki również to potwierdza. Wyszywanka stała się (obok ukraińskiej flagi) jednym z najważniejszych symboli narodowych.
Dzień Wyszywanki zawsze obchodzony jest w trzeci czwartek maja. W tym roku przypada – 18 maja. Termin ten kolidował z obchodami, w szkole, Dnia Patrona, dlatego obchodzono go już we wtorek - 16 maja.
Na uroczystość, która odbyła się w Węgrowskim Ośrodku Kultury, przybyło wiele osób. Uczniów, nauczycieli, rodziców i gości przywitał dyrektor szkoły p. Krzysztof Litka. Wśród gości byli m.in.: burmistrz Węgrowa p. Paweł Marchela, przewodnicząca Rady Miasta p. Beata Gashi, wiceprzewodnicząca Rady Miasta p. Jolanta Roguska, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury p. Barbara Jakubisiak, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 p. Teresa Święcicka, p. Wanda Kosińska, p. Maja Rumocka oraz p. Tetiana Sosnowska.
Uroczystość rozpoczęła się hymnami Polski i Ukrainy. Dużym zaskoczeniem dla widowni było pojawienie się na ekranie prezydenta Ukrainy, który ubrany w wyszywankę, złożył swoim rodakom życzenia z okazji Dnia Wyszywanki (nagranie pochodzi z 2022 roku).
W programie artystycznym nie zabrakło poezji, piosenek i muzyki fortepianowej w wykonaniu p. Mai Rumockiej, p. Barbary Rostek-Śladowskiej oraz sióstr - Oli i Marysi,
Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia p. Tetiany Sosnowskiej (obecnie mieszka i pracuje w Sadownem), która zaprezentowała piękne wyszywanki.
Uczeń Jarosław Opanasiuk, w imieniu rodziców i innych uczniów z Ukrainy, na ręce p. dyrektor Teresy Święcickiej i p. dyrektora Krzysztofa Litki złożył podziękowania - dla nauczycieli i pracowników obsługi - za miłe przyjęcie ich w polskich szkołach.
Ostatnim punktem programu było śpiewanie po polsku i po ukraińsku ballady „Hej sokoły”.
Podziękowania kierujemy do:
- uczniów, którzy świetnie się zaprezentowali,
- rodziców, którzy wspierali nas,
- pań - Ludmiły Golavskiej oraz Barbary Rostek Śladowskiej - które włączyły się w przygotowanie uroczystości,
- przedstawicieli mediów,
- pracowników WOK-u.
Uroczystość przygotowała p. Danuta Chylińska.
Zespół do Spraw Promocji