Uczniowie klas 8e, 8 b i 7 c pod opieką p. A. Zarzyckiej, p. B. Gadomskiej p .I. Siekierzyńskiej, w dniach 30 maja -1 czerwca 2023 roku uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Oświęcimia, Krakowa i Zakopanego.
Ogromne wrażenia na uczestnikach wycieczki zrobiło zwiedzanie największego hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu w dwóch częściach Auschwitz i Birkenau. Muzeum jest Miejscem Pamięci ofiar jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości dokonanej przez niemieckich nazistów w latach 1940–1945. W obozie koncentracyjnym Auschwitz śmierć poniosło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę.
Kolejny dzień naszej podróży to Morskie Oko– największa atrakcja turystyczna i symbol polskich Tatr. Ponad 8 km spacer rozpoczęliśmy w Palenicy Białczańskiej, polana w Dolinie Białki w Tatrach Wysokich, położona na wysokości ok. 990 metrów. Krótka przerwa przy Wodogrzmotach Mickiewicza, nazwa nawiązuje do huku, jaki powodują masy przepływającej wody. Po trzech godzinach ( oj było ciężko)dotarliśmy do najsłynniejszego i największe go tatrzańskiego jeziora, które położone jest ono na wysokości 1395m n.p.m. w Dolinie Rybiego Potoku.
Po kilku godzinach wytężonego marszu zasłużony wypoczynek-kąpiel w basenach termalnych, w Bukowinie Tatrzańskiej gdzie temperatura wody 30-38℃, umożliwia relaks przez cały rok, bez względu na pogodę.
Ostatniego dnia pospacerowaliśmy po zakopiańskich Krupówkach po czym pojechaliśmy do Krakowa, gdzie uczniowie zwiedzili Muzeum Oskara Schindlera (“Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował” ), w którym uczniowie zapoznali się z losami Polaków, Żydów, mieszkańców Krakowa, strasznych lat II Wojny Światowej. Zobaczyli oryginalne przedmioty, fotografie, albumy, dokumenty, filmy, elementy scenograficzne - rekonstrukcje i inscenizacje.
Tekst Agnieszka Zarzycka
Zdjęcia Agnieszka Zarzycka, Izabela Siekierzyńska, uczniowie