• BAJKOWE ZAJĘCIA W ŚWIETLICY

          • W świetlicy szkolnej również obchodzono Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto to ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya – jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. 

            Chętni uczniowie przyszli do szkoły przebrani za ulubioną bajkową postać. Natomiast ci, którzy nie przebrali się, mieli okazję uczynić to w świetlicy, w której czekały na nich kostiumy i rekwizyty pochodzące ze znanych bajek. 

             Możliwość komponowanie stroju i dobór rekwizytów sprawiła uczniom wielką radość. Jeszcze bardziej cieszyło ich pozowanie „na ściance”. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły utworów. Ponadto rozwiązywały zagadki i rebusy oraz nazywały rekwizyty pochodzące z różnych bajek. Na zajęciach dzieci rysowały wybraną przez siebie postać bajkową lub kolorowały bajkową kolorowankę. Te, jak to określił jeden z uczniów, „bajkowe zajęcia” bardzo podobały się dzieciom.

            Bajkowe zajęcia zorganizowały panie: Emilia Jaczewska i Danuta Chylińska

            Danuta Chylińska
             

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA

          • „Idzie jeż, idzie jeż,

            Może ciebie pokłuć też!...” 

            Jan Brzechwa 

            10 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jeża. Specjalny dzień dla kolczastego ssaka ustanowiony został w trosce o jego ochronę. Jeże, mimo że w Polsce znajdują się pod ochroną, narażone są na wiele cywilizacyjnych niebezpieczeństw. Warto zatroszczyć się o te zwierzątka nie tylko na co dzień, ale i przed zimą, i w zaciszu ogrodu zostawić dla nich pryzmę liści opadłych z drzew. 

            Jeże to bardzo pożyteczne i spokojne zwierzęta. Prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Są bardzo pożądane w każdym ogrodzie, ponieważ nie niszczą ogrodu i sprzyjają człowiekowi w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Niestety, wiele z nich ginie pod kołami samochodów, pod kosiarkami, zostaje spalonych podczas porządków ogrodowych. Zagrożeniem są dla nich też psy, środki chemiczne, trutki... 

            Jeżom można pomagać. Zostawmy w ogrodzie trochę dzikiej przestrzeni, wystawmy miseczkę z karmą lub surowym mięsem. W ogródku warto zbudować domek dla jeża, w którym wygodnie spędzi on zimę. Jeśli zamierzamy palić liście i gałęzie, sprawdźmy najpierw czy nie przebywa tam jeż. Uważnie kośmy trawę. Nie chlorujmy i nie odkażajmy chemikaliami wody. Do walki ze szkodnikami używajmy naturalnych, biologicznych środków. Warto zachęcić jeże do zamieszkania w ogrodzie i zadbać o spokój i bezpieczeństwo dla nich przez okres jesienno-zimowy, kiedy to jeże są w stanie hibernacji. 

            Dzień Jeża był obchodzony również w świetlicach szkolnych. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego nt. życia i zwyczajów jeży, wysłuchaniu wierszy o jeżach, rozwiązaniu zagadek i kalamburów dotyczących jeży dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami, opowiadały o spotkaniach z jeżami. Świetliczaki wykonały także prace plastyczne - jeże z papieru oraz jeże z zasuszonych kolorowych liści.  

            Mamy nadzieję, że w przyszłym roku więcej jeży znajdzie zimowe schronienie w naszych ogrodach. Chrońmy jeże! One są pożyteczne!  

            Ewa Jaskulska 

          • Jesienią malowane

          • Piękna złota jesień zachwyca pięknymi barwami. W naszej szkole można ją znaleźć  w klasach i korytarzach.

            Elżbieta Żołędowska 
            Zespół do Spraw Promocji

          • Wycieczka do Kazimierza Dolnego

          • 25 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami z Ukrainy uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Celem wyjazdu była integracja uczniów z Polski i Ukrainy, pokazanie naszym gościom najpiękniejszych miejsc w Polsce. 
            Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych polskich miasteczek w województwie lubelskim. Uczniów zachwycił rynek z renesansowymi kamienicami . Ponadto uczestnicy wycieczki zobaczyli Mały Rynek, Synagogę, Górę Trzech Krzyży z punktem widokowy na miasteczko i dolinę Wisły, ruiny zamku i basztę.
            Pogoda i nastrój dopisały, karaoke zintegrowało!!!


            Dziękujemy Stowarzyszeniu AVSI Polska za sfinansowanie wyjazdu.


            Zespół do Spraw Promocji i organizator wyjazdu
            Agnieszka Zarzycka

             

          • ŚWIĘTO KUNDELKA

          • Święto kundelka wprowadzono 24 X 1997 roku. Powstało ono, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również po to, aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą, a często najgorzej traktowaną przez człowieka grupę psów. 
            Dzień kundelka to doskonała okazja do przypomnienia kilku zasad dotyczących odpowiedzialnej opieki nad wszystkimi psami oraz do zwrócenia uwagi na poprawę bytu  wszystkich bezdomnych psów oczekujących na nowych właścicieli, np. w schroniskach. 
            Najlepiej zaopiekować się kundelkami, które są zwykle zdrowsze od psów rasowych, dłużej żyją, mają mniej zaburzeń, są mniej nerwowe, są bystre oraz posiadają wiele różnych  umiejętności. Są niepowtarzalne, niestety często traktowane są, jak psy drugiej kategorii.
            Dzień kundelka – 25 X 2022 r. obchodzony był również  w świetlicach szkolnych. Na podstawie obejrzanego filmu, plansz dydaktycznych oraz własnych doświadczeń uczniowie wypowiadali się na temat bohaterów dnia – kundelków. Ponadto dzieci rozwiązywały zagadki, rebusy, słuchały wierszy, wykonywały ciekawe prace plastyczne oraz uczyły się piosenki pt.”Pies na medal”.
            Mamy nadzieję, że informacje dotyczące opieki nad pieskami i innymi zwierzątkami, zostaną przekute w czyny.

            Grażyna Kryńska

          • ŚWIATOWY TYDZIEŃ MISYJNY - „BĘDZIECIE MOIMI ŚWIADKAMI”

          • W poniedziałek 24 października br. z okazji Światowego Tygodnia Misyjnego gościliśmy w murach naszej szkoły, ks. Mirosława Puchacza – dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Drohiczyńskiej. Na początku spotkania, Pan Dyrektor Krzysztof Litka, powitał Gościa i podziękował za przyjęcie zaproszenia. Poinformował uczniów, że ksiądz Mirosław przez długie lata głosił Ewangelię w Papui Nowej Gwinei. 
            Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu w dwóch grupach wiekowych. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści księdza misjonarza, który mówił o problemach z jakimi muszą się zmagać ludzie mieszkający w ubogich częściach Papui Nowej Gwinei. Następnie misjonarz zaprosił uczestników spotkania na wirtualną wycieczkę. Uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawych rzeczy o mieszkańcach tego kraju, np., że jest to wyspa, która ma ok. 9 mln mieszkańców, z czego większość stanowią Papuasi. Kraj ten jest najbardziej zróżnicowanym językowo zakątkiem świata. Główne języki kontaktowe to malajski, tok pisin i hiri motu. Oprócz tego używane są języki indonezyjski i angielski. 
            Chętni uczniowie zadawali pytania. Dzieci były zainteresowane, jak wygląda szkoła, gdzie ludzie mieszkają, co jedzą, czy mają telefony komórkowe? Były bardzo zdziwione słysząc, że ludzie nie mają nawet prądu. Misjonarze i siostry zakonne prowadzą szereg sierocińców, ponieważ żyje tam wiele osieroconych dzieci. Ludzie na terenach misyjnych umierają przedwcześnie z powodu chorób, braku opieki medycznej, dostępu do czystej wody, braku higieny. Dzieci poprosiły księdza misjonarza, aby powiedział modlitwę w języku , w którym uczył jej swoich małych parafian przygotowujących się do I Komunii Świętej i ministrantów. 
            Spotkanie było ubogacone licznymi rekwizytami, które ks. Mirosław przywiózł ze sobą. Uczniowie chętnie oglądali barwne stroje i rękodzieła wykonane przez tamtejszą ludność. Na koniec spotkania siostra Małgorzata wraz z przedstawicielami klas 1-3 podziękowała księdzu za przyjęcie zaproszenia oraz poinformowała, że nasza szkoła angażuje się w adopcję dzieci z Afryki, zapewniając im naukę. Zapewniła o pamięci modlitewnej za misje. 
            Uczestnicząc w tym niecodziennym spotkaniu kolejny raz mieliśmy okazję przekonać się, jak piękne jest życie, kiedy daje się coś z siebie innym; życie przepełnione miłością, otwartością i troską o drugiego człowieka. 

            s. Małgorzata Szyszka 
            zdjęcia: Małgorzata Szyszka, Elżbieta Żołędowska

          • Pamiętamy o tych , którzy odeszli ...

          • W ostatnich dniach uczniowie z kl. 0, Ia, IIc, IId ,3d, 8c z naszej szkoły, pod opieką wychowawców odwiedzali miejsca spoczynku zmarłych. Spacer alejkami cmentarza wprowadził wychowanków w nastrój zadumy. W ciszy i skupieniu uczcili pamięć poległych żołnierzy i zapalili znicze na ich grobach. 


            Elżbieta  Żołędowska
            Zespół do spraw promocji

          • Powitanie jesieni w świetlicy I

          • JESIEŃ   (autor nieznany)
              
            Jesień na paluszkach
            Spaceruje w parku
            I rozdaje wszystkim
            Swe skarby w podarku
             
            Wręcza nam bukiety
            Kolorowych liści
            I smutek zamienia
            W roześmiane myśli
             
            Nasypie w berety
            Albo do kieszeni 
            Kasztanów, żołędzi
            I złotych promieni
             
            Pozdrowi wiewiórkę
            Roześmianym echem
            A potem pożegna 
            Cichutko, z uśmiechem…

            Na początku października tego roku w świetlicy nr 1 nastąpiło powitanie jesieni przez dzieci i nauczycieli – wychowawców. Uczniowie przynieśli dary jesieni ze spaceru wokół szkoły, aby ozdobić Panią Jesień na przygotowanych wzornikach. W czasie twórczej pracy odgadywali  zgadywanki tematyczne. Innym razem rozwiązywali łamigłówki, krzyżówki, rebusy, sudoku, zadania na spostrzegawczość, labirynty dotyczące tej pory
            roku. Podopieczni kolorytu jesiennego nadawali kolorowankom na kształt witraży, jak również w formie puzzli. Słuchali licznych utworów poetyckich i muzycznych z tego zagadnienia. Prace plastyczno – techniczne (widoczne na zdjęciach) wykonywali słuchając ciekawostek związanych z jesienią. Świetliczaki przeglądały albumy i książki przyrodnicze. Uczestniczyły w zabawach integracyjnych, np. „Wiewiórki, orzechy, żołędzie”, „Czarodziejskie szkatułki”, „Jaką jestem zabawką (tu: skarbem jesieni)?”
            Z przyjemnością, radością oraz zachwytem nad urokiem, malowniczością przyrody dzieci współdziałały na rzecz wystroju sali, nauki o bogactwie wspomnianej pory roku oraz mile, wesoło, kreatywnie spędzonego czasu wolnego w świetlicy. 
            Za widok galerii prac „świetlików” odpowiedzialne są Panie:
            Elżbieta Chojecka, Danuta Chylińska, Emilia Jaczewska.

            Oprac. Emilia Jaczewska
            Foto: Elżbieta Chojecka i Emilia Jaczewska


          • Sukcesy naszych uczniów🥇🥇🥇🥇🥇🥇

          • 27 października 2022 roku podczas Sesji Rady Miejskiej Węgrowa wręczono nagrody uczestnikom konkursu fotograficznego  "W poszukiwaniu ciekawych miejsc, zakątków, kapliczek, zabytków.."  zorganizowanego przez Radę Miejską Węgrowa, Komisję Zdrowia, Oświaty i Kultury, Burmistrza Miasta Węgrowa, Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej.  Celem konkursu była: 
            ✓promocja Węgrowa,
            ✓ propagowanie wiedzy o dziejach, zabytkach i piękna naszej „małej ojczyzny”,
            ✓ kształtowanie poczucia tożsamości oraz więzi z małą ojczyzną,
            ✓ kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań fotografią,
            ✓ uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata i zachęcenie do jego utrwalania w fotografii,
            ✓ zachęcenie do fotograficznej „interpretacji” otaczającej ich rzeczywistości,
            ✓ poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego.
            Laureatami konkursu zostali min. uczniowie naszej szkoły;
            I kategoria (I-IV szkół podstawowych)
            I miejsce -Paweł Molski  z klasy I a 
                             Kinga Rostek z klasy IV b
            II kategoria( V-VIII szkół podstawowych)
            I miejsce - Jakub Mielniczek z klasy V e 
                             Wojciech Jurczak z klasy VI a
            II miejsce - Maria Molska z klasy V d
            III miejsce - Joanna Wyszogrodzka z klasy VI e
                               Kacper Piotrowski z klasy VIII a 
                               Mateusz Piotrowski z klasy VIIIa
            Wyróżnienia otrzymali:
            Estera Wegner z klasy II c 
            Lena Serafińska z klasy VI a
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów😃😀😀

            Zespół do Spraw Promocji

          • Spotkanie z poetką

          • W poniedziałek 24 X 2022 r. klasa III a miała przyjemność gościć na zajęciach poetkę Panią Jadwigę Peciak. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać wiele wierszy napisanych przez Panią Peciak oraz bawić się z poetką w tworzenie rymowanek. Dzieci zadawały też gościowi wiele pytań dotyczących życia i twórczości. Pani Jadwiga Peciak, która jest emerytowaną nauczycielką, 
            z ogromną radością odpowiadała na wszystkie pytania uczniów. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy dwa zbiory wierszy autorki: „W państwie króla Abecadło” i „Jesienne rymowanki”. 


            Bożena Gierłowska

          • ,,Pamiętamy o zmarłych"

          • 26.10.2022r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego odwiedziły Cmentarz Parafialny. Celem wyjścia było uczczenie pamięci zmarłych, oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli  w obronie naszej ojczyzny oraz zapalenie zniczy na ich grobie. Dzieci odwiedziły również groby księży i nauczycieli naszej szkoły. W ciszy i spokoju modliły się za zmarłych. Dowiedziały się jak należy się zachowywać na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłym i odwiedzających to miejsce. 


            Sylwia Brzozowicz 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
      • (+25) 792-30-97
      • 07 - 100 Węgrów
        ul. T. Kościuszki 16
        Poland
      • Księgowość - Kasa nr bezpośredni (25)792-35-12
      • Więcej informacji w zakładce Nasza szkoła >>> Sekretariat
    • Logowanie